Tutkimus- ja innovaationeuvosto (TIN (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.)) julkaisi 9.1.2026 alueet, joilla Suomi pyrkii rakentamaan kansallista menestystä ja saamaan suhteellista kilpailuetua. Ammattikorkeakouluissa tehdään kaikilla näillä strategisten valintojen alueella runsaasti uutta luovaa tutkimusta, kehittämistä, innovaatiotyötä sekä annetaan siihen perustuvaa korkealaatuista koulutusta. Arene on julkaissut TKI.fi -sivustollaan (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) laajan kokoelman erilaisia esimerkkejä Suomen strategisille kärkialoille sijoittuvista ammattikorkeakoulujen tutkimushankkeista.
”Ammattikorkeakoulut ovat parhaimmillaan juuri keskeisimmillä TKI-politiikan kansallisilla poikkileikkaavilla kehittämisalueilla. Koulutus- ja tutkimusohjelmat rakentuvat aidon monialaisesti ja ammattikorkeakoulujen toiminnan keskeisimpiä lähtökohtia on yritysten kanssa tehtävä yhteistyö ja yhteistoiminnallisuuden kunnianhimoinen uudistaminen uusille tasoille. Korkeakoulutetuista suurin osa opiskelee ammattikorkeakouluissa, mikä alleviivaa niiden vahvan TKI-toiminnan merkitystä”, painottaa Arenen puheenjohtaja, SAMK:n rehtori-toimitusjohtaja Jari Multisilta.
Ammattikorkeakoulujen laaja-alaisen soveltavan tutkimus- ja kehittämisjärjestelmän avulla rakennetaan uudenlaisia ilmiölähtöisiä ja laajoihin ekosysteemeihin perustuvia yhteistyön muotoja korkeakoulujen, tutkimuslaitosten ja työelämän kesken.
Suomen tutkimus- ja kehittämistoiminnan tasoa ja vaikuttavuutta on nostettava kunnianhimoisesti – ja nopeasti. Työelämäläheisesti, joustavasti ja tarvelähtöisesti toimivissa ammattikorkeakouluissa työ realisoituu yhteiskunnalliseksi, taloudelliseksi ja alueelliseksi vaikuttavuudeksi saman tien.
”Suomi pystyy muuttamaan suuntaansa kohti nopeaa kasvua vahvistamalla ammattikorkeakoulujen TKI-toiminnan edellytyksiä perusrahoituksen ja muun täydentävän rahoituksen avulla. Ammattikorkeakoulut ovat osoittaneet kyvykkyytensä tutkimus- ja kehittämistoiminnassa, joten niihin kannattaa panostaa kansallista tutkimusrahaa jatkossa enemmän”, tiivistää Multisilta.