Arene: Koulutuksen heikentymisen kierre on katkaistava

Koulutukseen tarvitaan ryhtiliike, esittää Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene.

Vielä 1990-luvulla johdimme maailmaa korkeakoulutuksen tasossa, mutta nyt väestön koulutustaso ja oppimistulokset heikkenevät.

– Olemme itse aikaansaaneet osaamisen ja koulutuksen tason heikkenemisen. Omilla päätöksillä voimme muuttaa suunnan,sanoo rehtori Tapio Varmola, Arenen hallituksen puheenjohtaja.

Arene tukee vuoteen 2030 ulottuvaa visiota, jonka mukaan puolet nuorista suorittaa korkeakoulututkinnon, tutkimuksen ja kehittämisen rahoitus nostetaan 4 prosenttiin BKT:sta ja työikäisille tarjotaan mahdollisuuksia jatkuvaan oppimiseen.

– Ammattikorkeakouluilla on keskeinen rooli tavoitteiden saavuttamisessa, korostaa Varmola.

Puolet kaikista korkeakouluopiskelijoista on ammattikorkeakouluissa, jotka tarjoavat nuorille ja aikuisille nopean ja työllistymisen turvaavan korkeakoulutuksen. Tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotyön kohderyhmänä ovat erityisesti ovat pk-yritykset, joihin uudet työpaikat syntyvät.

– Tuotamme uusia innovaatioita koulutukseemme, suomalaisten osaamiseen ja yritysten käyttöön, Varmola lupaa.

Arene esittää, että vaalikaudella 2019-2023:

  1. Investoidaan ammattikorkeakoulutukseen kääntämällä perusrahoitus kasvuun ja palauttamalla indeksi korkeakoulujen rahoitukseen.
  2. Lisätään ja rahoitetaan jatkuvaa oppimista työelämässä oleville ja mahdollistetaan tilauskoulutus kotimaisille työnantajille.
  3. Vahvistetaan ylempää ammattikorkeakoulututkintoa jatko-opintoväylänä ja muutetaan nimikkeeksi maisteri (AMK).
  4. Luodaan rahoitus soveltavalle tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnalle. TKI on ammattikorkeakoulujen lakisääteinen tehtävä, mutta siltä puuttuu rahoitus.

#YlpeästiAMK #RyhtiliikeKoulutukseen #vaalit2019

Suomessa on 25 ammattikorkeakoulua, jotka toimivat noin 60 paikkakunnalla palvellen koko maata. Puolet korkeakouluopiskelijoista opiskelee jo ammattikorkeakouluissa, joissa on 140 000 opiskelija. Aloituspaikoista ja yhteishaun hakijoista ammattikorkeakouluissa on 53 %. Vuonna 2017 ammattikorkeakoulujen henkilöstö oli 9 368 henkilötyövuotta.

Lisää aiheesta:

Arenen vaalitavoitteet 2019-2023 (pdf) >>
Arenes förslag för valperioden 2019-2023 (pdf) >>

Jaa

TKI.fi

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Korkeakoulutuksen kysynnän ja tarjonnan kohtaanto ratkaisee koulutustason kohtalon

Ensikertalaiskiintiöt ovat vähentäneet korkeakoulujen aloituspaikkojen kasautumista. Nyt haasteeksi on...

Valtakunnalliset AMK-päivät järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 7.-8.5.2025

Tervetuloa ammattikorkeakoulujen suurimpaan vuosittaiseen tapahtumaan! Tämän vuoden AMK-päivien teemana...

Yhteishaku alkaa – tarjolla lähes 30 000 aloituspaikkaa ammattikorkeakouluihin

Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku alkaa tänään tiistaina 11.3. ja...

Tradenomitutkinto avaa ovet työelämään ja mielenkiintoisiin tehtäviin

Tradenomit ovat vakiinnuttaneet paikkansa työelämän asiantuntijoina. Tradenomitutkinto antaa monipuoliset...

Laaja joukko järjestöjä: Suomen talouden kasvu vaatii lisää korkeakoulutettuja osaajia

Hallituksen puoliväliriihessä on kova paine löytää toimia talouskasvun vahvistamiseksi...

Arene: Koulutuksen heikentymisen kierre on katkaistava