Riitta Rissanen valittu Lapin ammattikorkeakoulun rehtoriksi

Lapin ammattikorkeakoulun hallitus valitsi kokouksessaan 19.1.2017 Lapin ammattikorkeakoulun uudeksi rehtoriksi kasvatustieteen tohtori, kauppatieteiden maisteri Riitta Rissasen.

Kuopiossa asuva Rissanen siirtyy rehtorin tehtäviin Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry:n toiminnanjohtajan paikalta. Vuonna 1961 syntynyt Rissanen on työuransa aiemmissa vaiheissa toiminut Savonia ammattikorkeakoulun yliopettajana, tutkimuspäällikkönä, tulosaluejohtajana sekä vararehtorina. Rissanen ottaa rehtorin ja ammattikorkeakoulun toimitusjohtajan tehtävät vastaan 1.4.2018.

Ammattikorkeakoulun hallituksen puheenjohtaja Markus Aarton mukaan Rissasen monipuolinen korkeakoulu- ja johtamiskokemus ja laajat verkostot antavat hyvät lähtökohdat ammattikorkeakoulun johtamiseen ja kehittämiseen.

– Lapin ammattikorkeakoulu on maan parhaita ammattikorkeakouluja ja sen johtaminen vaatii selkeää visiota korkeakoulutuksen tulevaisuudesta sekä vahvaa innovatiivisuutta ja päämäärätietoista johtajuutta, Aarto toteaa.

Jo pitkään Lapin ammattikorkeakoulun kehittämistä seurannut Rissanen pitää maamme pohjoisinta ammattikorkeakoulua hyvin johdettuna ja selkeästi profiloituneena alueensa kehittäjänä sekä yliopistoyhteistyön edelläkävijänä.

– Lapin ammattikorkeakoululla on erinomaiset mahdollisuudet kehittyä aluettaan merkittävämmäksi kansainväliseksi korkeakouluksi. Pohjoiset teot syntyvät yhteistyössä opiskelijoiden, henkilöstön ja laajan sidosryhmä- ja korkeakouluverkoston kanssa. Olen erittäin iloinen siitä, että voin olla rakentamassa tätä tulevaisuutta Lapin ammattikorkeakoulussa, Rissanen kertoo.

Tiedote Lapin ammattikorkeakoulun sivuilla

Lisätietoja:

Lapin ammattikorkeakoulun hallituksen puheenjohtaja
Markus Aarto P. 040 4844000

Jaa

TKI.fi

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Arenen lausunto julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2026-2029

Lausunnon pääviestit ovat: Hallitus päätti leikata taas nimenomaan korkeakoulujen perusrahoitusta....

Hallitus tekee kohtalokkaat leikkaukset ammattikorkeakoulujen perusrahoitukseen – T&K-lisäeurot lohduttavat vain vähän

Kehysriihen päätös leikkaa korkeakoulujen koulutustehtävän perusrahoitusta. Leikkaukset on kohdennettava...

Mikä on hyväksytty ikäraja Suomessa opiskella korkeakoulututkinto?

Olen kuullut lyhyen ajan sisällä useamman kerran, että ammattikorkeakoulut...

Lisäleikkaukset ammattikorkeakouluista olisivat täysin kohtalokkaita koulutuksen laadulle

Ammattikorkeakoulujen perusrahoitusta leikattiin heti hallituskauden alussa merkittävästi. Ammattikorkeakoulujen tilanne on...

Ammattikorkeakoulututkinto vastaa työelämän vaatimuksiin: Alumnit tyytyväisiä urakehitykseensä

Tuoreet tulokset ammattikorkeakoulutuksesta valmistuneiden kokemuksista tutkinnoistaan ovat erittäin positiivisia:...

Riitta Rissanen valittu Lapin ammattikorkeakoulun rehtoriksi