Lausunto valtakunnallisista opinto- ja tutkintorekistereistä

Arenen mielestä lakiesityksen tavoitteet ovat kannatettavat. Samalla Arene tunnistaa lainvalmistelun vaikeuden tilanteessa, jolloin kansallisen tietosuojalain säätäminen on vielä kesken. 

Arene esittää, että lakiesityksen jatkovalmistelussa huomioidaan tietosuojavaltuutetun toimiston lausunnossa esitetyt kriittiset näkökohdat, jotka selkeyttävät lakiesitystä. 

Lisäksi Arene esittää, että lainsäädännössä varaudutaan jo tulevaisuuden oppimisanalytiikan vaatimuksiin. 

Arenen lausunto >>

Jaa

Arenen hallitusohjelmatavoitteet

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Tradenomista on moneksi

Tradenomit ovat vakiinnuttaneet paikkansa työelämän asiantuntijoina. Tutkintomme antaa monipuoliset mahdollisuudet rakentaa mielenkiintoisia urapolkuja lähes kaikille toimialoille niin palkansaajan kuin yrittäjän roolissa.

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen kypsyystasokuvaukset

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelman väliarvioinnin raportti julkaistiin...

Suomen aluekehittäminen hidastuu ministeriön tietoteknisten ongelmien vuoksi

Ammattikorkeakoulut ovat tyrmistyneitä ja äärimmäisen huolissaan tilanteesta, jossa tietoteknisiin syihin vedoten...

Lausunto valtakunnallisista opinto- ja tutkintorekistereistä