Syksyn yhteishaku alkaa – tarjolla yli 8500 aloituspaikkaa ammattikorkeakouluihin

Korkeakoulujen syksyn yhteishaku alkaa keskiviikkona 1.9. ja päättyy 15.9. klo 15. Yhteishaussa haetaan tammikuussa 2022 alkaviin koulutuksiin. 

Keskiviikkona alkavassa yhteishaussa ammattikorkeakouluilla on tarjolla yli 8 500 aloituspaikkaa. Aloituspaikkoja on tarjolla ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin koulutuksiin 7 051 ja ylempään ammattikorkeakoulututkintoon (YAMK) johtaviin koulutuksiin 1 528. Hakukohteita on mukana lähes 280.

Valinta todistuksella tai AMK-valintakokeella 

Ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin koulutuksiin opiskelijat valitaan pääsääntöisesti todistusvalinnan ja AMK-valintakokeen perusteella. Todistusvalinnassa on erikseen aloituspaikat suomalaisella tai kansainvälisellä ylioppilastutkintotodistuksella sekä ammatillisella perustutkintotodistuksella hakeville. Todistusvalinnan hakukohteet ja aloituspaikkojen määrät ammattikorkeakouluittain on koottu Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolle. Syksyn todistusvalinnan tulokset julkaistaan viimeistään 21.10.2021. 

AMK-valintakoe järjestetään marraskuussa 

Opiskelupaikkaa voi tavoitella myös AMK-valintakokeella. Ammattikorkeakoulujen AMK-valintakoe järjestetään ammattikorkeakoulujen osoittamissa tiloissa 1.11.–4.11.2021. Syksyn yhteishaussa on mukana 19 ammattikorkeakoulua. Koetilaisuuksia järjestetään neljänä päivänä yhteensä kahdeksana koekertana eri paikkakunnilla. Suorituspaikkoja syksyn kokeeseen on tarjolla yli 32 000.

AMK-valintakokeeseen ilmoittaudutaan hakuaikana Opintopolku.fi-palvelussa. Yhteishaun hakulomakkeella voi valita itselleen sopivan kokeen suorituspaikan ja -ajan tarjolla olevista vaihtoehdoista. 

Lisätietoja AMK-valintakokeesta löytyy Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta >>  

Tärkeitä päivämääriä: 

  • Syksyn yhteishaku 1.–15.9.2021. 
  • Todistusvalinnan tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 21.10.2021. 
  • AMK-valintakoe järjestetään 1.11.–4.11.2021. 
  • Valintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 26.11.2021.  
  • Opinnot alkavat tammikuussa 2022.  
Jaa

Arenen hallitusohjelmatavoitteet

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Tradenomista on moneksi

Tradenomit ovat vakiinnuttaneet paikkansa työelämän asiantuntijoina. Tutkintomme antaa monipuoliset mahdollisuudet rakentaa mielenkiintoisia urapolkuja lähes kaikille toimialoille niin palkansaajan kuin yrittäjän roolissa.

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen kypsyystasokuvaukset

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelman väliarvioinnin raportti julkaistiin...

Syksyn yhteishaku alkaa – tarjolla yli 8500 aloituspaikkaa ammattikorkeakouluihin