Rakennerahastot välttämättömät pk-sektorille

Rakennerahastorahoitusta on kohdennettava nykyistä laajemmin soveltavaan tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaan kilpailukyvyn ja työllisyyden tukemiseksi, esittää Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry.

– Rakennerahastoilla voidaan tukea erityisesti pk-sektorin liiketoiminnan kehittymistä, kertoo Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arenen puheenjohtaja Tapio Varmola.

Vuonna 2017 ammattikorkeakoulujen TKI-toimintaan osallistuu lähes 13 000 ulkopuolista kumppania, joista yli puolet on yrityksiä.

– Erityisen sidosryhmän muodostavat pk-yritykset, jotka alueellisesti kattava korkeakouluverkko tavoittaa tehokkaasti.

Kehittämistyö ja soveltava tutkimus muodostavat 15 prosenttia ammattikorkeakoulujen toiminnasta.

– Viidesosa ammattikorkeakoulujen kehittämistyöstä ja soveltavasta tutkimuksesta rahoitetaan rakennerahastoista, Varmola muistuttaa.

Arene pitää välttämättömänä, että rakennerahastojen rahoituksen jatkuvuus turvataan Suomessa EU:n seuraavalla ohjelmakaudella.

– Rahoituksen loppuminen tai pienentyminen Suomessa vaarantaisi ammattikorkeakoulujen TKI-toiminnan, Varmola pelkää.

Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene tapasi elinkeinoministeri Mika Lintilän ja liikenneministeri Anne Bernerintiistaina 22.5.

Jaa

TKI.fi

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Arene hakee korkeakoulupolitiikan asiantuntijaa toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen

Asiantuntijan tehtävä on vastata kokonaisvaltaisesti ammattikorkeakoulujen korkeakoulupoliittisesta edunvalvonnasta. Työnkuvassa...

Suomen kasvutavoitteet eivät toteudu ilman ammattikorkeakouluja

Kansainväliset raportit ovat johdonmukaisesti nostaneet esille suomalaisten ammattikorkeakoulujen kyvyn...

Tekoälyn käytön vaikutus arviointiin

Korkeakoulut ovat tarttuneet aktiivisesti tekoälyn tuomiin haasteisiin ja mahdollisuuksiin...

Impact of the use of AI on assessment

Higher education institutions have actively seized the challenges and...

Olethan sinäkin vuoden opettaja?

SAMOK valitsee vuoden AMK-opettajan keväisin ja valinta julkistetaan valtakunnallisilla...

Rakennerahastot välttämättömät pk-sektorille