Avoimuudella Euroopan johtotähdeksi -vaalipaneeli

CSC – Tieteen tietotekniikan keskus, Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene, Suomen yliopistojen rehtorineuvosto UNIFI ja Eurooppalainen Suomi -yhdistys järjestivät tutkimus- ja koulutuspolitiikkaan keskittyvän paneelikeskustelun Helsingin Eurooppasalissa (Malminkatu 16) torstaina 28.3.2019.

Tapahtumassa haastettiin eri puolueiden eduskuntavaaliehdokkaat pohtimaan, miten Suomesta voisi avoimuudella tulla koulutuksen ja tutkimuksen eurooppalainen johtotähti. Paneelissa käytiin keskustelua vaalikevään kuumista aiheista, kuten kansainvälisyydestä, avoimesta tieteestä, jatkuvasta oppimisesta, korkeakoulutuksesta alustana, TKI-panostuksista ja EU-rahan kotiuttamisesta. Paneelin kautta pyrittiin nostamaan keskusteluun sitä, mihin meidän tulee kansallisesti panostaa, jotta Suomi voi olla näiden osalta aktiivisena suunnannäyttäjä Euroopan unionissa.

Panelisteina toimivat asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (keskusta); kansanedustaja Pilvi Torsti (SDP); väitöskirjatutkija, VTM ja aineenopettaja Mervi Katainen (kokoomus); kansanedustaja Jyrki Kasvi (vihreät); sekä kaupunginvaltuutettu, vasemmistoliiton varapuheenjohtaja ja nuorisotutkija Veronika Honkasalo. Tilaisuuden juontaa median moniottelija Jan Erola. Vaalipaneeli oli jatkoa niin CSC:n, UNIFIn kuin Arenen hallitusohjelmatavoitteille. Tutkimusta, korkeaa sivistystä ja osaamista voidaan pitää elintärkeinä kestävälle kasvulle ja hyvinvoinnille.

Tilaisuuden videotallenteen voi katsoa tästä linkistä >>

Arene hallitusohjelmatavoitteet >>

CSC hallitusohjelmatavoitteet >>

UNIFI hallitusohjematavoitteet >>

Avoimuudella Euroopan johtotähdeksi -vaalipaneeli -tiedote >>

Jaa

Arenen hallitusohjelmatavoitteet

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Tradenomista on moneksi

Tradenomit ovat vakiinnuttaneet paikkansa työelämän asiantuntijoina. Tutkintomme antaa monipuoliset mahdollisuudet rakentaa mielenkiintoisia urapolkuja lähes kaikille toimialoille niin palkansaajan kuin yrittäjän roolissa.

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen kypsyystasokuvaukset

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelman väliarvioinnin raportti julkaistiin...

Suomen aluekehittäminen hidastuu ministeriön tietoteknisten ongelmien vuoksi

Ammattikorkeakoulut ovat tyrmistyneitä ja äärimmäisen huolissaan tilanteesta, jossa tietoteknisiin syihin vedoten...

Valtiovarainministeriön osaamattomuus tulee yhteiskunnallemme kalliiksi – lyhyt oppimäärä koulutusjärjestelmästämme

Valtiovarainministeriölle tiedoksi, että Suomessa on kaksi korkeakoulusektoria: yliopistot ja...

Avoimuudella Euroopan johtotähdeksi -vaalipaneeli