Arene, Unifi, Sivista, Professoriliitto, Tieteentekijöiden liitto, SYL ja SAMOK: Budjettiriihessä lunastettiin hallitusohjelman lupaukset korkeakoulujen perusrahoituksen nostosta

Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene, Suomen yliopistojen rehtorineuvosto Unifi, Sivistystyönantajat, Professoriliitto, Tieteentekijöiden liitto, OAJ, SYL ja SAMOK kiittävät Rinteen hallitusta siitä, että se päätti budjettiriihessä korottaa korkeakoulujen perusrahoitusta hallitusohjelman mukaisesti. 

Järjestöt ovat tyytyväisiä siihen, että budjettiriihessä lunastettiin hallitusohjelman odotukset ja käännettiin korkeakoulurahoitus pitkän leikkauskierteen jälkeen nousuun. Perusrahoituksen noston lisäksi täysimääräiset indeksikorotukset paikkaavat osaltaan edellisten hallitusten päätösten myötä syntynyttä noin puolen miljardin vajetta korkeakoulujen julkiseen rahoitukseen. 

Jatkuvan oppimisen edistäminen ja aloituspaikkojen lisääminen vaativat vielä lisäpanostuksia, jotka tässä budjettiesityksessä jäivät puuttumaan OKM:n esityksestä huolimatta, järjestöt muistuttavat.

Valtiovarainministeri Lintilän ehdotuksessa korotukset vuodelle 2020 ovat vain neljäsosa hallitusohjelmassa luvatusta. Järjestöt vetosivat yhdessä heti ehdotuksen julkaisemisen jälkeen siitä, että perusrahoituksen nosto on syytä tehdä heti 2020 täysimääräisesti.

Lisätiedot:
Toiminnanjohtaja Leena Wahlfors, Suomen yliopistojen rehtorineuvosto UNIFI ry, 050 522 9421
Toiminnanjohtaja Petri Lempinen, Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry, 040 766 7805
Johtaja Laura Rissanen, Sivistystyönantajat, 041 540 45 05
Koulutusjohtaja Heljä Misukka, Opetusalan ammattijärjestö OAJ, 050 528 66 82
Toiminnanjohtaja Johanna Moisio, Tieteentekijöiden liitto, 0400 874 135
Puheenjohtaja Jouni Kivistö-Rahnasto, Professoriliitto, 045 657 5757
Puheenjohtaja Iiris Hynönen, Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOK, 050 389 1000
Puheenjohtaja Sanni Lehtinen, Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL, 044 906 5007

Jaa

Arenen viestit budjettiriiheen

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Korkeakoulujen aloituspaikkarahat annettava ammattikorkeakouluille

Hallitus pitää ammattikorkeakoulut juuri ja juuri pinnan yläpuolella. Suurin...

Ammattikorkeakoulut: Suomessa ei ole yhtään tilaa suvaitsemattomuudelle ja syrjinnälle

Ammattikorkeakouluissa syksyllä 2023 alkaviin opintoihin on paikan vastaanottanut lähes...

Ammattikorkeakouluilla ratkaisevin rooli koulutustason nostossa 

OECD (Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö) julkaisi taas vertailutiedot...

Budjettiriihessä vahvistettava ammattikorkeakoulujen tutkimusta ja koulutusta

Hallituksen budjettineuvotteluissa tehdään todella tärkeitä linjauksia tutkimus-, kehittämis- ja...

Kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen – webinaari 6.10.2023

Tervetuloa kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen - webinaariin perjantaina...

Arene, Unifi, Sivista, Professoriliitto, Tieteentekijöiden liitto, SYL ja SAMOK: Budjettiriihessä lunastettiin hallitusohjelman lupaukset korkeakoulujen perusrahoituksen nostosta