Arene: Plagiointi on aina väärin ja vastuu siitä on ensisijaisesti tekijällä

-Plagiointi on aina väärin ja vastuu siitä on ensisijaisesti tekijällä, kommentoi Karelia ammattikorkeakoulun rehtori Petri Raivo YLE:n uutista ammattikorkeakouluissa paljastuneista plagiointitapauksista. Raivo on Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arenen varapuheenjohtaja. 

-Opinnäytetöiden ohjaus perustuu opiskelijan ja ohjaajan väliseen luottamukseen, Raivo muistuttaa. Ammattikorkeakoulut ohjeistavat opiskelijansa siitä, kuinka opinnäytetöitä tai harjoitustöitä tehtäessä tulee toimia. Lähteiden käyttö ja niihin viittaaminen on osa ohjeistusta.  

-Ohjaaja olettaa lähtökohtaisesti, että opiskelijat noudattavat ohjeistusta. 

Ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opiskelijat tekevät opinnäytetyönä työelämän kehittämistehtävän. Kyse ei ole tieteellisestä työstä vaan työelämälähtöisestä tehtävästä, joka tähtää opiskelijan osaamisen kasvattamiseen. Tästä huolimatta ohjauksessa korostetaan tutkimuksellisen kirjoittamisen, lähteiden käytön ja viittaustapojen pelisääntöjä. 

Ammattikorkeakoulut ovat vuosia käyttäneet plagioinnintunnistusjärjestelmiä, joita käyttävät myös suomalaiset yliopistot. Esiin nousseiden tapausten valossa järjestelmät eivät ole erehtymättömiä vaan niitä on mahdollista hämätä.  

-Viime aikoina julkisuudessa olleet tapaukset antava aihetta tarkkaavaisuuden ja vaatimustason nostoon myös opinnäytetöiden ohjauksessa ja arvioinnissa, rehtori Raivo linjaa.  

Ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon on vuoden 2010 jälkeen suorittanut yli 16 000 ihmistä. Tutkinto suoritetaan yleensä työn ohessa ja valmistuneet pysyvät työllisinä. Tutkinto on osoittautunut menestystarinaksi. 

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetöiden eettiset ohjeet >>

Ylen uutinen: Ylempien amk-tutkintojen plagiointisoppa sakenee – nyt jo 26 selvityspyyntöä epäilyttävistä opinnäytetöistä >>

Jaa

Arenen viestit budjettiriiheen

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Korkeakoulujen aloituspaikkarahat annettava ammattikorkeakouluille

Hallitus pitää ammattikorkeakoulut juuri ja juuri pinnan yläpuolella. Suurin...

Ammattikorkeakoulut: Suomessa ei ole yhtään tilaa suvaitsemattomuudelle ja syrjinnälle

Ammattikorkeakouluissa syksyllä 2023 alkaviin opintoihin on paikan vastaanottanut lähes...

Ammattikorkeakouluilla ratkaisevin rooli koulutustason nostossa 

OECD (Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö) julkaisi taas vertailutiedot...

Budjettiriihessä vahvistettava ammattikorkeakoulujen tutkimusta ja koulutusta

Hallituksen budjettineuvotteluissa tehdään todella tärkeitä linjauksia tutkimus-, kehittämis- ja...

Kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen – webinaari 6.10.2023

Tervetuloa kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen - webinaariin perjantaina...

Arene: Plagiointi on aina väärin ja vastuu siitä on ensisijaisesti tekijällä