Ammattikorkeakoulut yhdenvertaisuuden edistäjänä

Pride-viikkoa juhlistetaan 27.6. alkavalla viikolla useissa ammattikorkeakouluissa. Useat kaupungit järjestävät Pride-tapahtumia myös muina ajankohtina. Tapahtumissa juhlitaan yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa sekä kaikille kuuluvia ihmisoikeuksia.

Ammattikorkeakouluille yhdenvertaisuuden edistäminen on tärkeää. Ammattikorkeakoulut ovat laatineet suunnitelmat yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Niillä halutaan lisätä AMK-yhteisön yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa sekä ennaltaehkäistä syrjintää.

– Me Humakissa koulutamme osaajia, joilla on rohkeutta puolustaa ihmistä, inhimillisyyttä ja kansalaisoikeuksia. Yhtäläisten oikeuksien toteuttaminen liittyy arvoihimme ja haluamme niitä pitää esillä kaikessa toiminnassamme, toteaa Humakin rehtori Jukka Määttä.

Ammattikorkeakoulut pyrkivät toteuttamaan yhtäläisten oikeuksien toteutumisen läpi korkeakoulun toiminnan. Ammattikorkeakouluissa ei hyväksytä epäasiallista kohtelua, syrjintää tai häirintää.

– Vältämme sukupuolittuneita nimikkeitä ja termejä, olemme esimerkiksi ottaneet käyttöön esihenkilö-ilmauksen. Englanniksi viestiessämme pyrimme eroon sukupuolten binäärinormista ja korvaamme she/he-pronominit esimerkiksi monikolla, Turun ammattikorkeakoulun HR-asiantuntija Mirva Virtanen kertoo.

Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon tilaa ammattikorkeakouluissa selvitetään esimerkiksi kyselytutkimuksilla.

– Jamk on sitoutunut edistämään tasa-arvoa ja Jamk-yhteisön jäsenten, sekä henkilöstön että opiskelijoiden, tasavertaista mahdollisuutta oppia, osallistua ja vaikuttaa. Tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta edistävät toimet ovat osa Jamkin jokapäiväistä toimintaa ja viestintää, kertoo Jyväskylän ammattikorkeakoulun rehtori Vesa Saarikoski.

Ammattikorkeakoulut osallistuvat Pride-viikolle liputtamalla sekä jakamalla tietoa sosiaalisessa mediassa ja sivuillaan. Tutustu ammattikorkeakoulujen materiaaleihin liittyen yhdenvertaisuuteen ja tasa-arvoon:

Diak: Tukea vai tuomiota? >>

Diak: Dialogi podcast: Jakso 2: Miten vahvistetaan moninaisuutta kirkossa? >>

Haaga-Helia: 10 askelta inklusiivisempaan työyhteisöön >>

Haaga-Helia: Kiusaamisen ehkäisyyn tarvitaan yhteistä toimintamallia >>

HAMK: Sari Hälinen: ”Seksuaalineuvontaa tarvittaisiin kaikissa elämänvaiheissa” >>

HAMK: Tule siksi mikä olet – eroon sukupuolittuneista ammateista >>

Jamk: Normiluovuudesta vauhtia yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon edistämiseen >>

Metropolia: Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo >>

Oamk: Yhdenvertaiset-podcast: Yhdenvertaisuuden edistäminen – Kristina Stenman >>

Polamk: Kaikkien poliisi?-podcast: Jakso 2: Sateenkaariväki sinisissä − Miten lyhenne LGBT liittyy poliisiin? >>

Polamk: Poliisimuseo: Rikos ja rakkaus – Homoseksuaalisten tekojen dekriminalisointi >>

SAMK: Opetussuunnitelmien uudistustyötä tehdään kestävän kehityksen näkökulmasta >>

SeAMK: SeAMK osallistuu Prideen 2022 – ”Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon eteen tehdään pitkäjänteistä työtä” >>

Jaa

Arenen viestit budjettiriiheen

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Korkeakoulujen aloituspaikkarahat annettava ammattikorkeakouluille

Hallitus pitää ammattikorkeakoulut juuri ja juuri pinnan yläpuolella. Suurin...

Ammattikorkeakoulut: Suomessa ei ole yhtään tilaa suvaitsemattomuudelle ja syrjinnälle

Ammattikorkeakouluissa syksyllä 2023 alkaviin opintoihin on paikan vastaanottanut lähes...

Ammattikorkeakouluilla ratkaisevin rooli koulutustason nostossa 

OECD (Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö) julkaisi taas vertailutiedot...

Budjettiriihessä vahvistettava ammattikorkeakoulujen tutkimusta ja koulutusta

Hallituksen budjettineuvotteluissa tehdään todella tärkeitä linjauksia tutkimus-, kehittämis- ja...

Kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen – webinaari 6.10.2023

Tervetuloa kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen - webinaariin perjantaina...

Ammattikorkeakoulut yhdenvertaisuuden edistäjänä