Ammattikorkeakoulut tarvitsevat profiilinsa mukaisen TKI-toiminnan rahoituksen – Arene kommentoi parlamentaarisen TKI-työryhmän esitystä

Arene pitää parlamentaarisen TKI-työryhmän esittämiä periaatteita pääasiassa hyvinä ja kannatettavia. Ammattikorkeakoulujen on kuitenkin mahdotonta vastata esitettyihin TKI-järjestelmän kehittämisen tavoitteisiin nykyisen rahoitusjärjestelmän puitteissa.  

Ammattikorkeakoulujen TKI-rahoitus perustuu lähes täysin ulkoiseen rahoitukseen. Riippuvuudesta seuraa, että ammattikorkeakoulujen on vaikea toteuttaa johdonmukaisesti profiilinsa mukaista ja strategiaansa toteuttavaa TKI-työtä. 

Ammattikorkeakoulusektorille tarvitaan pitkäjänteinen ja kestävä tutkimuksen rahoitus, joka mahdollistaa ammattikorkeakoulujen omaleimaisen toiminnan innovaatio- ja osaamisekosysteemeissä; laajassa yhteistyössä asiakkaiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa.

Arene lausunto parlamentaarisen TKI-työryhmän esityksestä >> 

Jaa

Arenen viestit budjettiriiheen

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Korkeakoulujen aloituspaikkarahat annettava ammattikorkeakouluille

Hallitus pitää ammattikorkeakoulut juuri ja juuri pinnan yläpuolella. Suurin...

Ammattikorkeakoulut: Suomessa ei ole yhtään tilaa suvaitsemattomuudelle ja syrjinnälle

Ammattikorkeakouluissa syksyllä 2023 alkaviin opintoihin on paikan vastaanottanut lähes...

Ammattikorkeakouluilla ratkaisevin rooli koulutustason nostossa 

OECD (Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö) julkaisi taas vertailutiedot...

Budjettiriihessä vahvistettava ammattikorkeakoulujen tutkimusta ja koulutusta

Hallituksen budjettineuvotteluissa tehdään todella tärkeitä linjauksia tutkimus-, kehittämis- ja...

Kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen – webinaari 6.10.2023

Tervetuloa kestävä ja vastuullinen osaamisen johtaminen - webinaariin perjantaina...

Ammattikorkeakoulut tarvitsevat profiilinsa mukaisen TKI-toiminnan rahoituksen – Arene kommentoi parlamentaarisen TKI-työryhmän esitystä