Pride-viikkoa liputetaan useissa ammattikorkeakouluissa

Pride-viikkoa juhlistetaan juhannuksen jälkeisellä viikolla useissa ammattikorkeakouluissa ympäri Suomen. Viikolla halutaan muistuttaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen yhtäläisistä oikeuksista.

Maanantaina 24.6. Diakissa sateenkaarilipun nostavat salkoon sisäministeri Maria Ohisalo yhdessä seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen pappi Laura Mäntylän kanssa.

-Pride-viikko kulkueineen on yhdenvertaisuuden juhlaa, mutta yhdenvertaisuutta ei pitäisi unohtaa minään päivänä, kommentoi sisäministeri Maria Ohisalo.

Pride-viikko huomioidaan ammattikorkeakouluissa myös viestinnässä.
Kyse on yhdenvertaisuuden ja ihmisoikeuksien toteutumisen eteen tehtävästä työstä. Koulutussektorilla on suuri rooli tiennäyttäjänä, kommentoidaan Seinäjoen ammattikorkeakoulusta.

Viikko huipentuu 29.6. järjestettävään Pride-kulkueeseen Helsingissä, johon kerääntyi viime vuonna 100 000 juhlijaa.

Yhdenvertaisuuden vahvistaminen ammattikorkeakouluissa

Useissa ammattikorkeakouluissa on tehty tasa-arvo ja yhdenvertaisuussuunnitelma, jonka mukaan toimimalla vahvistetaan yhdenvertaisuuden toteutumista. Lisäksi toteutumisesta pidetään huolta muun muassa häirintäyhteyshenkilöillä, mikäli epätasa-arvoista kohtelua ilmenee.

-Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo kuuluvat sivistykseen korkeakouluyhteisössä. Niistä ei voi koskaan muistuttaa liikaa globaalissa maailmassa, sanoo toimitusjohtaja-rehtori Riitta Konkola Metropolia Ammattikorkeakoulusta.

Lippu nostetaan salkoon Diakissa, Metropoliassa, Arcadassa, Hamkissa, Laureassa, Humakissa, Seamkissa sekä Lapin AMK:ssa.

Jaa

Arenen hallitusohjelmatavoitteet

spot_imgspot_img

Tuoreimmat uutiset

Tradenomista on moneksi

Tradenomit ovat vakiinnuttaneet paikkansa työelämän asiantuntijoina. Tutkintomme antaa monipuoliset mahdollisuudet rakentaa mielenkiintoisia urapolkuja lähes kaikille toimialoille niin palkansaajan kuin yrittäjän roolissa.

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen kypsyystasokuvaukset

Ammattikorkeakoulujen kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelman väliarvioinnin raportti julkaistiin...

Pride-viikkoa liputetaan useissa ammattikorkeakouluissa